Dagens lilleman

2010-02-19 @ 08:12:49 | inlägget har 4 kommentarer | Publicerat i Dagens Elis
Följ mig via Bloglovin | Till startsidan igen!





KIKKI:

Vilken snygging! :D

2010-02-19 | 08:18:56
Blogg: http://kikkiiii.blogg.se/
Småbarnsmamman:

Söt liten kille.

Måste säga att jag tycker det var riktigt illa det du skrev om att dom som kör 5-minutersmetoden måste vara kalla och okänsliga. Jag klarade inte att köra den med sonen då han skrek och var jätteledsen medans den funkade utmärkt på vår lilla tjej som inte alls tyckte det var hemskt. Man hör skillnad på gråt och gråt. Så jag tror det har att göra med barnets personlighet också och i vilken fas dom befinner sig i då man gör detta. Det där känner man juh själv och märker på barnet.

Men att dra alla över en kam är ganska elakt, om du frågar mig.

2010-02-19 | 09:56:42
Blogg: http://johannajois.blogg.se/
madde:

vill ge dig styrkekramar från oss!!! Jag har haft en koasvecka! Men ni verka ha det betydligt jobbigare! för ella har absolut inga problem med sin sömn,eller mat eller annat!

hon är krävande på andra sätt.mer aktiv=mer stressad madde!

men sen har jag andra problem som spelar in, haft problem med ångest i flera år.. så det påverkar detta mer..

men man gör ju sitt bästa! det jag behöver nu är avlastning!

hur ser era dagar ut förresten? går du mkt på öppna förskola,kyrkis o.s.v ??
kramar från oss

ps. 5-min metoden tycker jag ochså låter för hård. jag skulle aldrig klara det! Men visst är de bra o det funkar på en del!

2010-02-19 | 10:08:09
Blogg: http://madeleinesophie.blogg.se/
Småbarnsmamman:

Nej och jag håller också med att jag inte gillar 5 minutersmetoden..den funkade inte alls för oss med sonen och jag klarade inte av det då jag inte klarade av att höra honom gråta så mycket.

Jag tyckte bara att det var illa uttryckt att skriva att andra som klarar av det är kalla och okänsliga.

Det beror juh som sagt mycket på barnets personlighet och fas också. Tindra grät nästan inte alls och då är det så mycket lättare. :)

2010-02-19 | 14:03:59
Blogg: http://johannajois.blogg.se/






Namn:
Kom ihåg mig?
Mejl:

Blogg:

Kommentar: