Klädångest!

2009-05-16 @ 17:47:21 | inlägget har 9 kommentarer | Publicerat i Önskeklädsel
Följ mig via Bloglovin | Till startsidan igen!
Jag vet inte hur länge jag stod imorse och rotade i garderoben efter något som både passade och var bekvämt. Jag fann..ingenting som höll det måttet. Visst har jag plagg som jag får på mig, men det är ju allt annat än bekvämt. Kan inte ens ha min jeansjacka längre, då är man fan stor. Allt jag äger ser ut som korvskinn på mig. Jättesexigt verkligen.

Tyckte ju att jag var skitsmart som inte köpte mig några gravidbyxor, jag har använt mina vanliga jeans med gummisnodd i midjan ända tills nu, nu får jag inte ens upp dom och om jag får det så hasar jag ner dom i och med att jag rör på mig. Men sitta still och vara snygg kan man ju? Kan inte påstå att jag är klädlös för det är jag inte, men om man räknar med det som man får på sig och ser normalt ut så är jag det. Om man inte räknar in leggings, som jag är så jävla less på att använda eftersom det är de enda jag får på mig..

Och nu känns det ju fortfarande jättedumt att införskaffa byxor som man kan ha nu, för snart kan jag ju ändå inte ha dom.




T-shirt Gina Tricot | Kofta H&M | Gravidbyxor H&M | Sandaler Skopunkten |
Linne H&M | Jacka Åhlens | Gravidbyxor H&M | Ballerina Åhlens





madde:

Huaa!!! Visst är det jobbigt:( Har inte haft jeans under hela graiviteten,får dom inte över låren..sen är det INTE alls bekvämt!!
Sen vill man ju inte ens köpa kläder nu ju!:(

2009-05-16 | 17:56:19
Blogg: http://madeleinesophie.blogg.se/
Anna:

åå vad jag känner igen det där. sista veckorna kunde jag inte ens ha mina enstaka gravidkläder för dom hade också blivit för små.
unna dig ett par byxor och några toppar. mammabyxor är underbart sköna även efter bebisen har kommit hehe

2009-05-16 | 18:07:31
Blogg: http://rainbowarrior.blogg.se/
Frida:

Vad tror du att du har i kläder nu då? För jag har miljarder mammabyxor hemma, som du kan om du vill, köpa för skit och ingenting?

2009-05-16 | 18:32:15
Blogg: http://fridelixen.blogg.se/
Therese - Eira min ögonsten - Tävling & Bloppis!:

Köp byxor på Tradera. Om du inte kan ha dom så är det bara att sälja dom igen. Billigt och bra!

Speciellt med tanke på att dom inte används så länge så brukar dom vara i fint skick!

2009-05-16 | 19:18:52
Blogg: http://eiraheidemo.blogg.se/
Sabine - Ab imo pectore:

jättefin design du har :)
vart har du fått brusharna du har på bakgrunden? :)

2009-05-16 | 19:19:09
isas mamma <3:

förstår dig. dessutom gör det ju ont om det sitter tight :/

2009-05-16 | 20:26:59
Blogg: http://idaahansson.blogg.se/
Jennie:

Har samma problem, men det blev ett par mammajeans ändå ;) Från vero moda.. Var oxå trött på leggings...lr jeans som satt oskönt!

2009-05-17 | 12:23:42
Blogg: http://jenniearies.blogg.se/
Anette:

Åh, jättesnygga outfits båda två!!! Den högra känns dock lite mer vårig, o så kan man vika upp benen nu när det är lite varmt (som jag gjort med mina mammachinos från HM...)

2009-05-17 | 12:52:39
Blogg: http://nettansliv.blogg.se/
Anette:

Ja jag gillar mina chinos :) Köpte dem på HM i jan/feb så är inte helt säker på om de finns kvar eller ej...
Du får kolla i butik o se om du har tur :)

2009-05-17 | 14:50:54
Blogg: http://nettansliv.blogg.se/






Namn:
Kom ihåg mig?
Mejl:

Blogg:

Kommentar: